Przejdź do treści

Balint w Zakroczymiu III, 30.11-2.12.2018r, sprawozdanie Andrzeja Mieleckiego

Zdjęcie uczestników seminarium
Uczestnicy seminarium
Uczestnicy

Grudzień zaczęliśmy trzecim już, zakroczymskim seminarium. Tym razem było ono prowadzone w dwóch, pracujących razem, grupach: doskonalącej i zaawansowanej. W siedmioosobowej grupie doskonalącej znalazły się cztery osoby bez wcześniejszego doświadczenia balintowskiego. Grupa zaawansowana to troje kandydatów na liderów. Przepracowaliśmy w sumie 16 godz. grup Balinta i 5 godz. seminaryjne. Każdy z kandydatów na liderów odbył dwie sesje jako lider i dwie jako kolider. Pracowaliśmy więc bardzo intensywnie.

Mimo napiętego grafiku znaleźliśmy czas na dwie krótkie wycieczki – nad Wisłę i do Twierdzy Modlin. Piękno przyrody i monumentalne fortyfikacje stanowiły ważny przerywnik dla części uczestników. Również nasz gospodarz, kapucyński Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości tradycyjnie stanął na wysokości zadania, przyjmując nas domową atmosferą i dobrą kuchnią. Uczestnicy zabrali do domu nie tylko balintowskiego ducha, ale również cztery słoiki zupy z niedzielnego obiadu. 

Liderzy

W czasie seminarium po raz pierwszy zastosowana została autorska metoda doskonalenia pracy liderów Andrzeja Mieleckiego, oparta między innymi o zmodyfikowane kwestionariusze Amerykańskiego Towarzystwa Balintowskiego. Warto przypomnieć, że kwestionariusze te zostały przedstawione w Polsce na III Międzynarodowej Konferencji Balintowskiej w 2009 roku przez doświadczonego lidera, dr Celinę Brykczyńską. Kandydaci na liderów i sam autor uznali metodę za ciekawą i wartościową w zaprezentowanej formie, a zebrane doświadczenia posłużą dalszemu jej doskonaleniu. 

W czasie zajęć seminaryjnych jedna z uczestniczek podzieliła się swoim doświadczeniem pierwszego spotkania z grupami Balinta w Częstochowie.  Na zakończenie seminarium uczestnicy podkreślali bezpieczną atmosferę pracy, możliwość zobaczenia pracy wielu liderów, oraz tradycyjne balintowskie walory – możliwość nowego spojrzenia na swoją pracę, możliwość wglądu  w relację oczami pacjenta, pomoc w konkretnych sytuacjach. Jak przystało na metodę, która koncentruje się wokół relacji, odnowiliśmy stare więzi i nawiązaliśmy nowe. Do domów rozjechaliśmy się z poczuciem zmęczenia, ale również z nową energią do pracy. Mam również sygnały, że „magia balinta” działa w dalszym ciągu, po seminarium. 

Wycieczka do Modlina
Modlin

Podziękowania za tak udane seminarium należą się nie tylko organizatorowi. Dane mi było pracować ze wspaniałą grupą, która od początku weszła w intensywną głęboką pracę. Również kandydaci na liderów wykonali świetną pracę, choć są dopiero podczas szkolenia. No i miejsce w którym byliśmy – zakroczymski OAT, ofiarował nam nie tylko pokoje i posiłki, ale również unikalną atmosferę, którą dostrzegają uczestnicy każdego z zakroczymskich spotkań balintowskich.

Znamy już daty kolejnych zakroczymskich spotkań. Serdecznie zapraszamy w pierwszy weekend czerwca (Balint w Zakroczymiu IV) i ostatni weekend października 2019r (Balint w Zakroczymiu V)! Pojawił się również pomysł zorganizowania jednodniowego seminarium w dość specyficznej formie, ale o tym usłyszycie wkrótce…